Pompa ciepła i jej zalety

zalety pompy ciepłaJeśli wybór systemu grzewczego ma być podyktowany względami ekonomicznymi, dobrym pomysłem wydaje się zainteresowanie się możliwościami, jakie może nam stworzyć pompa ciepła.

Mamy do czynienia z rozwiązaniem wyjątkowo efektywnym, na uwagę zasługuje przy tym to, że korzysta z niego wielu mieszkańców Europy. Już po kilku latach można zacząć doceniać to, że inwestycja się zwraca, a przecież nie jest to jedyna korzyść, na którą można liczyć. Nie bez znaczenia jest wysoki komfort, a także bezpieczeństwo odczuwalne podczas użytkowania. Ceny paliw stale rosną doprowadzając do tego, że ludziom zaczyna zależeć na alternatywnych źródłach ogrzewania.

pompa ciepła w domuPompa ciepła jest rozwiązaniem wykorzystującym ciepło pochodzące zarówno z gruntu, jak i z powietrza i wody. Co więcej, nakłady finansowe poniesione na jej zakup i instalację dość szybko się zwracają. Mówi się o okresie siedmiu lat, choć warto nadmienić, że okres zwrotu różni się od tego, jakie formy się stosuje. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć w tym kontekście wydajność, a także wybór odpowiedniego źródła dolnego. Tu warto brać pod uwagę między innymi kształtowanie się tak zwanego współczynnika COP. Im jest on wyższy, tym wyższą wydajnością charakteryzuje się sama pompa, możemy więc liczyć na to, że będzie nam ona stwarzała większe możliwości.

Pompa ciepła jest też rekomendowana jako rozwiązanie bardzo wygodne. Dzieje się tak dlatego, że pracuje w obiegu, z którego nie wydostają się spaliny, wyziewy oraz odpady. Co więcej, nie trzeba dokonywać jej przeglądów i martwić się o serwisowanie, co jest konieczne w przypadku instalacji na gaz. Niektórzy producenci wprowadzają również komunikację internetową. Jest to ciekawe rozwiązanie sprawiające, że użytkownicy zachowują pełną kontrole nad tym, w jaki sposób funkcjonuje system. Dostęp do tego rodzaju danych może mieć również firma serwisowa.

Najbardziej nowoczesne pompy ciepła można sterować z wykorzystaniem komputera z dowolnego miejsca i w dokładnie w takim czasie, w którym sterowanie jest najbardziej potrzebne. Trudno się dziwić zatem, że mamy do czynienia z rozwiązaniem coraz bardziej popularnym również w Polsce.

Autor

Ewelina Wichecka

"Ciepło, cieplej,... pompa ciepła!"

Zobacz również