Pompy ciepła – dlaczego warto w nie inwestować?

inwestycja w pompę ciepłaW Europie i na świecie nowoczesna technologia ogrzewania od wielu lat wykorzystuje działanie pomp ciepła do ogrzewania budynków. Jest to obecnie jeden z najsilniejszych trendów w kierunku którego zmierza rozwój nowoczesnego budownictwa pasywnego i energooszczędnego.

W Polsce to rozwiązanie grzewcze znane jest od lat 90-tych, jednak nie jest jeszcze popularne i ogólnie znane. W związku z tą instalacja grzewczą, w naszym kraju wciąż panuje wiele stereotypów i mitów, które zaburzają pozytywny obraz oszczędności i niemałych korzyści jakie wynikają z instalacji pompy ciepła. Przede wszystkim krążą nieprawdziwe informacje odnośnie dużych nakładów finansowych podczas realizacji instalacji oraz późniejszych kosztów jej eksploatacji.

Pompa ciepła wykorzystuje darmową energię pochodzącą z gruntu, z wody lub powietrza aż w 75%, pozostałe 25% to ciepło wytwarzane przez sprężarkę. Przeliczając wciąż rosnące koszty oleju opałowego, węgla lub gazu, oraz biorąc pod uwagę fakt, że zasoby tych złóż są coraz mniejsze na świecie, można dojść do wniosku że jest to najlepsze i najtańsze rozwiązanie dostępne obecnie na rynku.

pompa ciepła w domuPompy ciepła są ciągle usprawniane i wspomagane najnowsza technologią, dzięki czemu ich zużycie prądu elektrycznego staje się coraz mniejsze. W niektórych pompach, są już dostępne rozwiązania dzięki którym z jednego kilowata mocy można uzyskać do pięciu kilowatów energii cieplnej. Elementem, który zużywa najwięcej energii elektrycznej, jest sprężarka, która posiada określony czas pracy. Czas ten można tak ustawić, aby urządzenie pracowało na przykład tylko w godzinach nocnych, gdy stawka energii jest najtańsza. Wystarczy odpowiednio dobrać dolne źródło cieplne i ustalić przy jego pomocy właściwą pracę pompy.

W Polsce najwydajniejszym źródłem energii jest energia z gruntu, w tym przypadku jest najmniejsza różnica ciepła pomiędzy źródłem a instalacją grzewczą. Instalację pompy grzewczej najlepiej zostawić specjalistom, posiadającym odpowiednią wiedzę i doświadczenie, potrzebną to doboru i montażu poszczególnych rur i pośrednich elementów. Każdy błąd w instalacji może nas w późniejszym czasie drogo kosztować, warto więc dobrze zaprojektować i wykonać prawidłową instalację. Pompa ciepła jest również w pełni bezpieczna dla środowiska, co mocno podkreślają zarówno producenci, jak i ekolodzy.

Autor

Witold Dąbrowski

"Za pieniądze możesz sobie kupić dom, lecz nie ciepło rodzinne..."

Zobacz również