Prawdy i mity na temat pomp ciepła.

fakty i mity pompa ciepłaO pompach ciepła krąży niezliczona ilość prawd, półprawd i mitów, określających ich właściwości, cenę, oraz opis działania.

Jednym z najbardziej popularnych stwierdzeń jest to, że pompa ciepłą jest bardzo droga. Nie jest to prawda, ponieważ koszt budowy pompy ciepła z typową instalacją gruntową będzie porównywalny z kosztami innych stosowanych w budynkach instalacji grzewczych. Koszty instalacji pompy ciepła oscylują, w przypadku dużego domu, na poziomie około 65 tysięcy złotych. Natomiast koszt instalacji grzewczej gazowej, na tej samej powierzchni domu, to przeciętnie około 10 tysięcy więcej, a porównując z instalacją grzewczą olejową, to właśnie instalacja pompy może okazać się tańsza nawet o 10 tysięcy.

pompa ciepła w domuDodatkowo pompa ciepła gwarantuje nam oszczędności w trakcie użytkowania, czego nie można powiedzieć o innych instalacjach. Na instalację pompy ciepła, która wykorzystuje odnawialne źródła energii, można dostać dofinansowanie z Unii Europejskiej. Jest już w Polsce kilka programów unijnych, poprzez które można starać się o środki finansowe na takie prace.

Często słyszymy też, że pompy ciepła zużywają bardzo duże ilości prądu – to mit, który nie ma przełożenia na realne koszty pracy pompy. Energia elektryczna jest potrzebna tylko do uruchomienia sprężarki, która ma wyznaczony czas pracy, a którą można tak sprytnie skonfigurować, aby pracowała tylko na nocnej taryfie, co minimalizuje koszty elektryczności. Prawdą jest, że przy instalacji pomp nie zawsze musimy dokonywać odwiertów. Wszystko sprowadza się do tego jaki typ pompy chcemy zainstalować – odwierty zazwyczaj przeprowadza się w przypadku pomp gruntowych, przy pompach wodnych nie jest to konieczne.

W ostatnich czasach bardzo często przy instalacji pomp ciepła, oprócz pionowych kolektorów, osadza się też odpowiednie sondy – najczęściej na głębokości około 130 metrów. Nieprawdą jest, że pompa ciepła zajmuje dużo powierzchni – jeśli ma system kompaktowy to nie dość, że zajmuje niewielką przestrzeń, to dodatkowo jest specjalnie zabudowana, co równocześnie zagłusza pracę sprężarek i daje szeroki zakres doboru miejsca montażu. Pompy można też połączyć z pracą innych systemów, co daje większe możliwości użyteczności budynku.

Autor

Ewelina Wichecka

"Ciepło, cieplej,... pompa ciepła!"

Zobacz również